ITW náměšťský cyklomaraton - den plný cyklistiky, zábavy, skvělého jídla a pití

23. září 2023 se konal jubilejní 20. ročník náměšťského cyklomaratonu. Je to k nevíře, že partička zapálených cyklistů z Bikeklubu Sokolisti z Náměště nad Oslavou si splnila sen a vymyslela vlastní cyklistický závod, který se stal legendou. Před 20lety si na vlastní kůži jeli odzkoušet konkurenční závod, který absolvovali v hojné účasti s lepšími i horšími výsledky a uzpůsobili si závod MTB k obrazu svému. Od tohoto okamžiku se začal psát závod s vlastním příběhem, který se koná každý rok a za každého počasí. A jak probíhal závod 2023?
Od časných ranních hodin byl čilý ruch na náměstí a v jeho okolí, Sokolisti připravovali zázemí pro závod a od 9 hodin se začali sjíždět cyklisté z různých koutů nejenom České republiky (letošní ročník navštívili i Slováci, Maďaři, Rakušané a Belgičan). Celodenní deštivé počasí, které předpověď slibovala, se nakonec nevyplnilo a příjemná venkovní teplota 18 stupňů potěšila všechny cyklisty.
Cyklomaraton nabízel několik tras různé délky. Nejkratší trasa byla dlouhá 26 kilometrů s převýšením 550 metrů, dlouhá pak 52 kilometrů s převýšením 1100 metrů! Veškerá trasa je vedena po lesním stezkách s místy krkolomnými sjezdy, těžkým stoupáním a nerovným terénem. Nejlepší cyklista Petr Šich z týmu Superior Riders se z dlouhé tratě vrátil s neuvěřitelným časem 1:55:04! Nicméně závodit mohly i děti, od nejmenších dětí na odrážedlech, kteří měly trasu v okolí kostela až po dorost, kteří měli hezký sjezd za Špitálkem k řece. Děti daly do závodu všechno a dostaly nejenom čokoládové medaile za účast, ale 3 nejlepší v kategorii i medaile opravdové.
Za zmínku stojí, že souběžně s tímto závodem probíhal na náměšťské trati Evropský cyklistický pohár neslyšících. Obrovský obdiv mají zúčastnění hendikepovaní sportovci, protože se všichni dostali na stupně vítězů v klasickém závodě.
Mimo hlavní závody se na náměstí také konalo mnoho doprovodných akcí. Návštěvníci mohli vidět dechberoucí bike trial show, nejlepší borci v tomto oboru ukazovali přeskoky a další akrobacii na kole, skvělá káva a snídaně byla k dostání v kavárně Pohodička, Oslavánek nabízel horký mošt a děti si mohly vyrobit z dřívek vlastní kola na památku. Dalším lákadlem pro děti byl obří nafukovací labyrint od Škoda, Kebab point se street food nabízel občerstvení a úžasné masáže na regeneraci unavených svalů po závodě byly k dispozici ve stanu u kostela.
Akce se setkala s velkým úspěchem a skvělá zpětná vazba od závodníků, byla odměnou pořadatelům za vytrvalou několikadenní práci, protože jen vyčistit trať od popadaných stromů, dalo pořádně zabrat. Závodníci si užili skvělou atmosféru a krásné okolí báječného města Náměšť nad Oslavou.

zpět