Galaxy Tauri - šestnáctka pro malé slečny

Děti nám rostou doslova před očima, výběr kola pro ně tak absolvujeme několikráte po sobě v pár letech, obvykle začneme odrážedlem a skončíme třeba juniorskou šestadvacítkou čtrnácti palcové velikosti.
 Šestnácti palcová velikost kol je tabulkově určena pro děti od 4 do 6 let. Důležitá je především výška postavy, podle té se lze orientovat lépe, než jen zhruba podle věku. Pro 16ti palcové kolo je všeobecným standardem výška postavy od 100-115 cm, délka nohy od země po rozkrok pak 43-55cm.  Mezi kolem 20 a 16 palců je docela velký rozdíl ve velikosti rámu a pokud si někdo myslí, že mu dítě přesedlá z 12ky rovnou na 20ku, je na omylu. Ovšem jak již bylo řečeno,    záleží hodně na výšce postavy, takže někomu může být šestnáctka malá už dříve. Obecně platí, že s menším kolem si dítě více rozumí,  než s větším, takže mějte i toto na paměti.
 U šestnáctek se ještě příliš nehraje na „dospělácké“ atributy, „bicyklík“ tak má obvykle pevnou vidlici, jeden převod s protišlapovou brzdou a přídavná kolečka. Ty hrají často rozhodující roli při nákupu kola, protože někteří výrobci uvádí hmotnost kol bez nich, jiní s nimi, ale není to zas tak časté. Solidní firma by měla uvádět hmotnost i s kolečky.  Vodítkem při hledání lehčího bicyklu může být materiál rámu, určitě bude vždycky lehčí hliníková slitina oproti levné oceli HiTen. Rozdíl může být klidně i kilogram. Další kilo nám přidají přídavná kolečka. Galaxy Tauri váží s kolečky 9,5 kg, bez nich příjemných 8,2 kg.
 Tauri je čistě holčičím kolem, je to patrné jak designem, tak i stavbou rámu. V prvé řadě jde o kolo dětské, takže  se nutně nemusí zamlouvat dospělým, kteří často i v malých kolech hledají podobnost s těmi opravdovými. Ve čtyřech letech je dítěti opravdu putna, jaké ma na rámu logo. Vybírejte spíše podle technických parametrů a váhy.
 Manipulace je v případě Galaxy Tauri  díky nízkému rámu snažší, jezdec se cítí jistěji, což se nám potvrdilo i v terénu, například na kořenech.  Dítě do poslední chvíle balancovalo v pedálech, protože rychlému sesednutí nebrání horní trubka. V našem případě byl přechod z 12ti palcového kola velmi rychlý.
 


První vyjížďka byla zkušební z Budějovic na Hlubokou a zpět, následovala náročnější v Terčině údolí jeho okolí u Nových Hradů, kde už je cesta hrubšího rázu.  Stabilitě jízdy napomáhá i kratší stavba rámu, jízdní pozice je tudíž vzpřímená.
 A jak je na tom Galaxy Tauri s  komponenty ? Vzhledem k zachování přijatelné ceny se i zde setkáme s ocelovými díly. Rám je sice ze slitiny Al 7005, ale vidlice, řídítka i představec jsou z oceli.  Potěšující jsou solidní duralové ráfky, sedlovka, a přední véčková brzda ze stejného materiálu. Pěnové sedlo poskytuje více jak dostatečné pohodlí, kolo je vybaveno i dvěma blatníky, které se dají vždy lehce v případě potřeby srovnat do směru. Počítejte s tím, že je budete často narovnávat. Hrubší vzorek plášťů poskytuje dobrou oporu i v terénu. Co se geometrie týče, kolo je spíše kratší, dobře se na něm udržuje rovnováha a výhodu je i vyšší poloha řídítek. Nastupovaní a vystupování usnadňuje nízko položená rámová trubka.

Dětské kolo Galaxy Tauri nám zapůjčila písecká  firma  CykloŠvec

Momentálně  se prodává za akční cenu 3 690 Kč

 

Mike Koukal 

 

zpět

2022